Metoda ogrzewania domu ma bardzo duże znaczenie. Jeśli będzie źle dobrana, zamiast optymalnej temperatury w pomieszczeniu wygeneruje tylko zwiększone wydatki, które obciążają budżet. W związku z tym warto, żebyś zdecydował się na sprawdzone rozwiązania. Ugruntowanym na rynku systemem do ogrzewania domów są pompy ciepła. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla innych źródeł energii w postaci węgla, drewna i gazu. Warto dowiedzieć się, jak działa pompa ciepła.
Najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła - to musisz wiedzieć
W zależności od miejsca zamieszkania możemy zastosować inny rodzaj pompy ciepła. Na rynku dostępnych jest kilka odmian, jednak każda sprawdzi się tylko w określonych warunkach. Pierwszym modelem jest pompa ciepła na powietrze. Jest to najprostsza instalacja, która ma określone cechy. Staje się mniej wydajna, gdy powietrze jest zimne. Dlatego podczas surowych mrozów efektywność ogrzewania może okazać się zbyt mała.
Jak działa pompa ciepła drugiego typu? Wykorzystuje do pobierania energii cieplnej wodę. Są dwa modele. Pompa ciepła woda / woda oraz woda / powietrze. Dzięki temu, że ziemia już na kilku metrach głębokości utrzymuje swoją dodatnią temperaturę, również woda ze studni o każdej porze roku posiada odpowiednie właściwości, żeby służyć jako źródło energii cieplnej. Jednak pompy transportujące wodę potrzebują dużo większej opieki serwisu i nakładów finansowych w związku z tym ich skuteczność ma uzasadnienie jedynie w obiektach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na energię cieplną.
Trzeci i najbardziej popularny typ pomp ciepła wykorzystuje grunt, jako źródło energii termicznej, czerpiąc ją poprzez wymienniki ciepła do pozostałych układów ogrzewania. Na rynku są dwie odmiany wspomnianych wymienników, które nazywane się sondami. Ułożone w ziemi w pozycji pionowej, gdzie głębokość wkopu w grunt może sięgać nawet stu metrów oraz sondy zamontowane poziomo. Są nieco mniej wydajne i potrzeba do ich montażu większej powierzchni działki. Mimo wszystko gruntowa pompa ciepła jest rekomendowanym rozwiązaniem.
Jak działa pompa ciepła? Wiedza w pigułce
Pompa ciepła służy do ogrzewania budynku poprzez podgrzewanie wody. Cały proces wykorzystuje zjawiska termodynamiki, które zachodzą w zamkniętym układzie. Do napędzania urządzeń elektrycznych, w tym małych pomp wymagany jest dostęp do energii elektrycznej. Konstrukcja wykorzystuje dwa podstawowe źródła energii. Dolny układ, zwany przez niektórych fachowców zimnym to miejsce, z którego pobierane jest ciepło do dalszego procesu. Przykładowo energia z gruntu, którą wychwytują wymienniki ciepła.
W górnym układzie pompy ciepła znajduje się czynnik, która jest podgrzewany i rozprowadzany po całym budynku, przez co podnosi temperaturę w pomieszczeniach. Aby do tego doszło czynnik roboczy, musi trafić do parownika, gdzie zmienia się w parę i odbiera energię cieplną ze wspomnianego gruntu. Następnie spotyka sprężarkę, która zwiększa temperaturę i ciśnienie gazów. One przedostają się do skraplacza, gdzie w górnej części układu zasilają ogrzewanie budynku. Przed ostatnim elementem procesu jest redukcja temperatury, a także ciśnienia substancji roboczej i powrót do pierwszego etapu. Teraz już wiesz, jak działa pompa ciepła. Znasz najpopularniejsze rodzaje, dzięki czemu możesz w rozmowie z ekspertem wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.