
Dążenie do, przynajmniej częściowej, samowystarczalności energetycznej często zakłada inwestycję w fotowoltaikę, która gromadzi energię słoneczną i przekształca ją w prąd. Dla maksymalnego wykorzystania zgromadzonych zasobów warto uzupełnić system o pompę ciepła. Do jej zasilania niezbędna jest energia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to ta sama, którą kumulują panele z Twojej prywatnej mini elektrowni.
Zasilanie pompy ciepła energią zgromadzoną przez panele
Pomysł wydaje się obiecujący, ale zanim zainstalujesz odbywa systemy i sparujesz je ze sobą, musisz wiedzieć, ile energii potrzeba do zasilania pompy ciepła, a ile pozyskasz jej z fotowoltaiki. Za przykład może posłużyć dom o metrażu 100m2 zamieszkany przez 4 osoby. Standardowo do jego ogrzania potrzeba około 100 kWh/m2/rok. Z kolei dwadzieścia razy tyle trzeba zarezerwować na ogrzewanie wody. Klasyczna pompa potrzebuje zasilania 3000 kWh. To ilość, którą można pozyskać z przydomowej elektrowni słonecznej, pod warunkiem że panele – ich liczba i sposób rozmieszczenia są mądrze zaprojektowane. Pamiętaj, że ewentualne braki możesz uzupełnić prądem czerpanym od zewnętrznego dostawcy.
Gromadzenie energii
Mając na uwadze specyfikę polskiego klimatu, wiemy, że więcej energii słonecznej gromadzonej jest latem, a wykorzystywane zimą. W chłodniejszych miesiącach można pobrać nawet około 80% energii cieplnej – straty są niewielkie a wiążą się z procesem jej magazynowania. Funkcję akumulatora pełni instalacja ciepłej wody użytkowej. Pozyskiwana z niej woda podgrzewana jest za pomocą grzałki umieszczonej w pompie.
Zalety połączenia pompy z instalacją fotowoltaiczną
Do najważniejszych zalet pompy połączonej z instalacją fotowoltaiczną należy:
- oszczędności związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej,
- ochrona środowiska poprzez zmniejszoną emisję spalin,
- możliwość spersonalizowanego dopasowania poszczególnych elementów instalacji do wymagań i charakteru konkretnej nieruchomości,
- częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu,
- możliwość oddawania nadmiarów energii do sieci energetycznej i ponowne jej pobieranie zgodnie z założeniami OZE z 22.06.2016 roku.
Aby uzyskanie powyższych korzyści było możliwe, konieczne jest zatrudnienie specjalistów do wykonania indywidualnego projektu oraz instalacji systemów. Montaż fotowoltaiki i połączenie tej instalacji z pompą ciepła daje efekty długofalowe. Oszczędności dostępne są jednak już na etapie zakupów, a to za sprawą licznych dotacji i programów dofinansowania inwestycji.