Ekologiczne źródła energii coraz silniej oddziałują na życie wielu ludzi. Społeczny trend, który wymusza zmiany w sposobie dostarczania prądu i ciepła to okazja do wprowadzenia zmian także w swoim domu. Jednym z najpopularniejszych ekologicznych źródeł energii w Polsce są ogniwa fotowoltaiczne montowane na ziemi oraz dachach budynków. W sieci trwa społeczna dyskusja nad fundamentalnym pytaniem - fotowoltaika, czy się opłaca? W dzisiejszym wpisie poznasz syntetyczną odpowiedź na to pytanie.
Dlaczego instalacja fotowoltaiczna jest coraz łatwiej dostępna?
Najnowsze rozwiązania techniczne zachęcają ludzi do wprowadzania zmian w swoim życiu. Dlatego coraz więcej osób myśli nad montażem fotowoltaiki, ponieważ jest zainteresowana korzyściami, które płyną wprost z energii słońca. Jest ona w teorii darmowa i dostępna dla każdego, dlatego czynników, które skazują tę inwestycję na sukces, jest bardzo dużo. Fotowoltaika, czy się opłaca na domku jednorodzinnym? Takie pytanie stawia sobie coraz więcej Polaków.
Zasadność ten inwestycji zależy od bardzo wielu czynników, których opisanie w szczegółach zajęłoby dużo czasu, dlatego zapoznasz się z najważniejszymi faktami. Pierwszym punktem na liście, od którego należy zacząć rozważania, są pieniądze. Świat praktycznie w każdej dziedzinie opiera się na posiadanym oraz inwestowanym kapitale i w przypadku odnawialnych źródeł energii jest podobnie. Próg finansowy, który należy przekroczyć, aby myśleć o zakupie instalacji fotowoltaicznej, z roku na rok jest coraz niższy, dlatego w bardzo dużym uproszczeniu większa grupa osób może dostrzegać w montażu takiego źródła energii sens. Ogromne wsparcie niosą także projekty organizowane przez państwo, które gwarantują otrzymanie dofinansowania, jeśli zdecydujesz się na zakup instalacji. W takim razie fotowoltaika, czy się opłaca w każdej sytuacji?
Fotowoltaika czy się opłaca, jako inwestycja na kilka lat?
Na pewno ekologiczne źródła energii są inwestycją w przyszłość. Ważne, aby wyczuć odpowiedni moment, kiedyzakup różnego rodzaju urządzeń jest opłacalny. Przede wszystkim ze względu na technologię produkcji. Najgorszą decyzją jest inwestowanie w przestarzałą konstrukcję, która ma lada chwila ewoluować tak bardzo, że wszystko, co do tej pory było, nabiera nowego znaczenia.
Jeśli myślisz o perspektywie przynajmniej kilku lat, pięciu, może sześciu, wtedy zwrot z inwestycji wydaje się prawdopodobny i możesz powiedzieć, że fotowoltaika się opłaca. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że do ostatecznego werdyktu potrzeba konsultacji z ekspertem. On dokładnie oszacuje rentowność Twojego zakupu i wskaże najbardziej właściwy horyzont czasowy, jaki należy brać pod uwagę. Każda sytuacja jest inna, zależy od rozmiaru instalacji, producenta, poziomu nasłonecznienia w danej okolicy oraz wysokości dofinansowania w tym posiadanych środków własnych. Tak mówią zwykłe dane statystyczne, które można zmierzyć. Jest jednak rzecz trudna do wyceny. Czyli posiadanie własnej energii, pochodzenia naturalnego. Jeśli instalacja fotowoltaiczna pomoże zadbać o środowisko, to staje się opłacalna dla dobra Ziemi i pośrednio także dla Ciebie