Montaż okien na krawędzi muru, a nawet całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia stają się coraz bardziej popularne. Okna zamontowane w ten sposób nie tylko wyglądają nowocześnie i elegancko – gwarantują również lepszą termoizolację domu. Gdy szyba znajduje się poza licem muru, mostki cieplne wokół okna ograniczone są do minimum. Montaż okien w krawędzi muru wymaga zastosowania specjalnych systemów nośnych, takich jak np. JB-D/L. Czym on jest? Wyjaśnimy to w dzisiejszym wpisie.
Kątowniki i płytki
Podczas montażu okien na krawędzi muru (lub poza nią) używa się specjalnych kątowników i płytek. Kątowniki mają za zadanie podtrzymać ramę okna u dołu, płytek z kolei używa się do zamocowania ramy u góry i na bokach. Płytki umożliwiają zachowanie minimalnej odległości punktu mocowania od krawędzi muru (60 mm), co zapobiega wyłamaniu ościeży. Montaż okien na krawędzi muru daje też możliwość zastosowania wielofunkcyjnej taśmy rozprężnej, która doskonale uszczelnia przestrzeń wokół ościeży, co z kolei znacząco likwiduje mostki cieplne. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by montowane okna uszczelnić za pomocą folii.
Wytyczne montażowe RAL
Dlaczego montując okna na krawędzi muru, dobre firmy montażowe korzystają z przeznaczonych do tego systemów? Ponieważ jeśli się tego nie zrobią, istnieje duże prawdopodobieństwo niedopilnowania wytycznych montażowych RAL (Niemieckiego Stowarzyszenia Jakości). To z kolei może być dla inwestora przesłanką do wysunięcia roszczeń odszkodowawczych. Wymagania RAL zakładają, że siły działające na okna (ich własny ciężar, działanie wiatru, obciążenia użytkowe itp.) podczas montażu powinny być maksymalnie przeniesione na mur. Wymagania te są łamane zwłaszcza w przypadku bezpośredniego mocowania ramy przy montażu okien ze skrzynkami rolet zlicowanymi równo z powierzchnią wewnętrzną ściany. System JB-D/L rozwiązuje ten problem.
Korzyści ze stosowania systemów nośnych
Korzyści ze stosowania systemów nośnych jest naprawdę wiele. To oczywiście wcześniej wspomniana minimalizacja mostków cieplnych i montaż zgodny z wytycznymi RAL. Trzeba nadmienić też, że elementy mocujące są bardzo wytrzymałe, a przy tym – stosunkowo tanie. Kątowniki i płytki mogą być stosowane na różnych podłożach, co daje możliwość montażu okna na krawędzi muru nie tylko w nowych, ale również odnawianych budynkach. Sam montaż jest do tego szybki i pewny – technologia została przebadana w Instytucie Fizyki Teoretycznej.