Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? Odpowiadamy na 6 najczęściej zadawanych pytań!

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? Odpowiadamy na 6 najczęściej zadawanych pytań!

Innowacyjne sposoby wykończenia domu bywają kosztowne, jednak dzięki odpowiednio dopasowanym rozwiązaniom możesz maksymalnie zminimalizować koszty poniesionych inwestycji. Sprawdzamy, jak odliczyć fotowoltaika od podatku dochodowego, by montaż systemu był opłacalny. Znajdź z nami odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i miej pewność, że dokonujesz przemyślanego wyboru!

1. Co pozwala na odliczenie fotowoltaika od podatku?

Możliwość odliczenia fotowoltaiki od podatku dochodowego jest możliwe od 2019 roku, w ramach ulgi termoizolacyjnej. Co więcej - możesz odliczyć instalację systemu nawet wówczas, gdy otrzymałeś wsparcie finansowe w ramach dotacji.

W ramach ulgi termoizolacyjnej, poza fotowoltaiką od podatku możesz odliczyć kolektory słoneczne, wentylację z rekuperacją, ocieplenie ścian, okna i drzwi, przyłącz do sieci, ogrzewanie i pompę ciepła oraz audyt energetyczny i dokumentację projektową.

2. Kto może odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Jeśli zastanawiasz się, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku dochodowego, koniecznie sprawdź, czy możesz to zrobić! Komu przysługuje prawo do zwrotu w ramach ulgi termoizolacyjnej?

Możliwość odliczenia fotowoltaiki od podatku przysługuje wszystkim, którzy rozliczając swoje dochody, robią to według skali podatkowej 18 lub 32%, stosują jednolitą stawkę 19% lub opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jeśli chcesz odliczyć fotowoltaikę od podatku, musisz być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, a konkretnie - domu jednorodzinnego. Ulga podatkowa przysługuje także wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na innym budynku gospodarczym, jednak bezpośrednio służącym budynkowi mieszkalnemu.

3. Jak ustalić wysokość poniesionych kosztów?

Wysokość wydatków ustalisz przede wszystkim na podstawie faktur. Należy wziąć pod uwagę kwotę brutto, pod warunkiem, że podatek VAT nie został odliczony i przede wszystkim - zwrócić szczególną uwagę na datę faktury. A ta powinna zostać wystawiona po 1 stycznia 2019 roku. Co więcej - podjęta inwestycja musi być zakończona do trzech lat od momentu poniesienia pierwszego wydatku.

4. Ile możesz otrzymać zwrotu, odliczając fotowoltaikę?

Fotowoltaikę możesz odliczać od podatku jako właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego przez kolejne lata. Wystarczy, że odliczenie każdorazowo dotyczy innej inwestycji, a łączna kwota odliczeń nie przekracza 53 tysięcy złotych. W przypadku związków małżeńskich jest to granica obowiązująca jednego ze współmałżonków.

5. Czy jest możliwe odliczenie fotowoltaiki od podatku w przypadku dotacji lub kredytu?

Zastanawiasz się, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku dochodowego, kiedy korzystałeś z dotacji? W takiej sytuacji nie otrzymasz pełnego zwrotu kosztów, a kwotę pomniejsza się o wartość dotacji.

6. Co jeszcze musisz wiedzieć o odliczeniu fotowoltaiki od podatku?

- Warto pamiętać, że możliwość odliczenia obejmuje fotowoltaiki od podatku obejmuje wyłącznie już wybudowane domy;

- Ulga przysługuje także wówczas, gdy fotowoltaika została zamontowana na innym budynku, niż dom jednorodzinny - na przykład na garażu lub na budynku gospodarczym;

- Jeśli kwota odliczenia przekracza wartość rocznego dochodu, nadwyżkę możesz odliczyć od podatku dochodowego w kolejnych latach. Pamiętaj o obowiązującym Cię, sześcioletnim okresie od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek;

- Ulgę termoizolacyjną należy wykazać w załączniku PIT-O, a także - w deklaracji podatkowej. Pamiętaj, by w deklaracji podatkowej wpisać sumę odliczeń wykazanych w PIT-O.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl