Wykorzystywanie energii w sposób ekologiczny i jednocześnie zapewnianie sobie komfortu to problem, na który rozwiązanie jest prostsze, niż myślisz. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną w społeczeństwie, zwiększa się zapotrzebowanie na rozwiązania, które swoim działaniem nie szkodzą planecie, jednocześnie pozostając wydajnymi i nieobniżającymi komfortu życia. Niezależnie czy chcesz utrzymać odpowiednią temperaturę wody w basenie, czy szukasz metody, które polepszy ekologiczną jakość Twojego centralnego ogrzewania, z pomocą przychodzi pompa cieplna. Jest ona nie tylko rozwiązaniem oszczędnym, lecz także miłym środowisku, ponieważ nie generuje smogu. Zastanówmy się w takim razie, jaka jest zasada jej działania?
Czym jest pompa cieplna i na jakiej zasadzie działa?
Zanim przejdziemy do tego, jak działa, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym pompa cieplna jest. Otóż jest ona urządzeniem grzewczym, które wbrew pozorom nie wytwarza energii cieplnej, ponieważ do jej działania nie jest potrzebne użycie surowców takich jak węgiel, paliwo czy drewno. Dzięki temu nie generuje ona zanieczyszczeń w środowisku, a zamiast tego czerpie z niego garściami bez naruszania jego zasobów. Zasada działania jest prosta - wykorzystując procesy termodynamiczne, przetwarzana jest energia pierwotna, a następnie dostarczana do naszego zagospodarowania. Ze względu, iż cały proces przetwarzania odbywa się wewnątrz pompy, a źródło energii pochodzi z natury, to jest z gleby, powietrza czy wody, jedyne koszty związane z utrzymaniem i korzystaniem z tego urządzenia to te, za prąd, który podtrzymuje działanie całego systemu.
Różne rodzaje pomp cieplnych
Ze względu, iż energię możemy pobierać z różnych źródeł, do każdego z nich dostosowany jest specjalny rodzaj pompy, która umożliwi przetwarzanie energii pierwotnej na cieplną. Najlepszą wydajnością cechują się pompy gruntowe. Zaraz za nimi w ilości produkowanego ciepła stoją pompy powietrzne. Wybór tej odpowiedniej dla nas powinien zależeć od naszych możliwości lokalizacyjnych i upewnienia się u eksperta, który rodzaj w danej lokalizacji sprawdzi się najskuteczniej, chociaż zasada działania pomp cieplnych się nie zmienia, czyli przenosi energię z dolnego źródła, to jest gruntu lub wody, trafia do sprężarki, a następnie zasysa energię z górnego źródła i ją także przetwarza, powodując nieustanny proces termodynamiczny, to uwarunkowania środowiskowe mogę wpływać na ilość oddawanej energii, a co za tym idzie poziom wydatków.