Kiedy używa się taśm rozprężnych?

Kiedy używa się taśm rozprężnych?

Taśmy rozprężne są niezastąpione, gdy przychodzi do uszczelniania połączeń budowlanych. Ze względu na różnorodne parametry poszczególnych modeli mogą być stosowane na wiele różnych sposobów, i to zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Poznaj szczegóły dotyczące możliwości ich wykorzystania.

Zastosowanie taśm rozprężnych

Taśma rozprężna przeznaczona jest do uszczelniania framug okiennych i drzwiowych – na ich złączeniu z murem mogą bowiem występować mostki cieplne czy szczeliny osłabiające izolację akustyczną pomieszczenia. Produkowana jest z pianki i ma postać długiej wstęgi, dodatkowo wzmocnionej za pomocą chemicznych preparatów impregnujących. Warto pamiętać, że dzięki różnorodności dostępnych w sprzedaży taśm mogą być one ściśle dostosowane do wymiarów i położenia szczelin, które wymagają zaizolowania.

Taśmy rozprężne mogą być wykorzystywane do prac montażowych obejmujących zarówno stolarkę aluminiową czy PCV, jak i drewnianą. Stosuje się je m.in. do uszczelniania:

  • świetlików,
  • okien dachowych,
  • otworów okiennych,
  • otworów drzwiowych,
  • ogrodów zimowych.

Co ważne, parametry taśm sprawiają, że można ich używać zarówno podczas prac na terenie nowo stawianego obiektu, jak i przy wszelkiego rodzaju działaniach remontowych związanych ze stolarką – takich jak dodatkowe uszczelnienie czy wymiana framug na nowe.

W jaki sposób działa taśma rozprężna?

Specyficzne działanie tego produktu bierze się stąd, że podczas przygotowywania do dystrybucji wstęgi taśmy zostają sprężone i zwinięte w rolki. Po zdjęciu opakowania i rozwinięciu taśmy – na skutek działania wysokiej temperatury otoczenia – ulega ona rozprężeniu. To charakterystyczne zachowanie taśm sprawia, że ich stosowanie jest wygodniejsze i bardziej efektywne w porównaniu do klasycznych technologii. Przykładowo wykonywany z ich użyciem ciepły montaż okien przebiega znacznie szybciej, a uzyskana w ten sposób warstwa izolacyjna jest szczelniejsza i całkowicie odporna na działanie czynników zewnętrznych (w tym wilgoci, mrozu czy promieniowania UV).

Choć stosowanie taśm rozprężających w znacznym stopniu usprawnia całą pracę, należy pamiętać, że w celu uzyskania maksymalnie zadowalającego efektu konieczne jest odpowiednie przygotowanie uszczelnianego elementu. Powinna być ona czysta i pozbawiona pyłu czy kurzu – należy też wygładzić wszelkie ewentualne nierówności w celu maksymalnego zwiększenia styku taśmy z izolowaną powierzchnią.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl