W ciągu ostatnich lat mamy okazję obserwować na własnych oczach, jak zmienia się podejście w kwestii budownictwa. Teraz liczy się już nie tylko koszt budowy, lecz także utrzymania budynku oraz zwraca się uwagę na użyte materiały i projekt, który pozwoli na jak najbardziej ekonomiczną eksploatację obiektu. Zjawisko to nazywa się budownictwem energooszczędnym.Na czym ono dokładnie polega?
Dobry projekt - oszczędność pieniędzy
Głównym aspektem budownictwa energooszczędnego jest stworzenie takiego projektu, który dzięki rozwiązaniom technicznym zminimalizuje stratę ciepła, a co za tym idzie również wody, dlatego podstawą, by dom wpisywał się w tę definicję, jest zadbanie o odpowiednią izolację zewnętrzną. Jedną z kluczowych kwestii, by osiągnąć ten cel, jest zminimalizowanie powierzchni, która może wypuszczać ciepło z wnętrza, na przykład przez oka czy łączenia izolacji. Dlatego fundamentem energooszczędności jest po pierwsze odpowiednie dobranie materiałów, które zminimalizują utratę cieplną, a po drugie stolarka okienna, która nie pozwoli na wychładzanie się wnętrza domu. Także dzięki profesjonalnie przygotowanemu projektowi, brana jest pod uwagę cyrkulacja powietrza i jest ona pokierowana w taki sposób, by nie dopuszczać do powstawania nadmiernej wilgoci, pleśni czy suchości.
Budownictwo energooszczędne w zgodzie ze środowiskiem
Ograniczenie zużycia energii nie tylko jest możliwe dzięki szczelnym izolacjom, lecz także dzięki korzystaniu z tego, co natura sama z siebie zaoferowała nam w miejscu budowy. Do XIX wieku w architekturze sakralnej obowiązywała zasada orientowania budynku, polegająca na zwróceniu prezbiterium w stronę wschodu. Chociaż miało to znaczenie głównie symboliczne, to miało w sobie mądrość, z której i teraz możemy korzystać, mimo iż dzieli nas przepaść wieków, i budując domy orientować je. Dzięki przemyślanemu wykorzystaniu światła słonecznego będzie można zadbać o to, by konkretne pomieszczenia w zależności od zastosowania nie ulegały przegrzaniu. Ponadto poza oszczędzaniem zużycia nadmiernej ilości energii warto skorzystać z opcji zgromadzenia jej poprzez panele słoneczne zamontowane na dachu. Obniży to nieco rachunki, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na inne wydatki, albo na wakacje. Budownictwo energooszczędne jest kopalnią zalet i warto z niego korzystać lub się nim inspirować, ponieważ przysłuży się to nie tylko środowisku, ale przede wszystkim Tobie.