Spora ilość energii cieplnej ucieka z budynków poprzez nieszczelne okna. Chcąc zredukować ilość strat i optymalnie zarządzać ogrzewaniem obiektu, warto zdecydować się na tzw. ciepły montaż. Metoda warstwowa od pewnego czasu skutecznie wypiera tradycyjną, wykonywaną przy pomocy pianki montażowej. Na czym polega? I dlaczego warto się na niego zdecydować?
Ciepły montaż okna
Pod tym pojęciem kryje się sposób montażu elementów stolarki okiennej z wykorzystaniem nowych rozwiązań energooszczędnych. O ciepłym montażu mówimy w sytuacji, gdy stosuje się przynajmniej dwie, a optymalnie trzy warstwy izolacyjne. Taki system można wdrożyć w budynkach nowych i starszych, ale posiadających ocieplone ściany. Celem jest chronienie obiektu przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci, która jest główną przyczyną powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. W trosce o dobrą wentylację stosuje się np. taśmy paraprzepuszczalne – cyrkulacja powietrza musi być stała, ale odbywać się w kontrolowany sposób, bo inaczej prowadzi do przewiewów.
Jak odbywa się ciepły montaż?
Sposób montażu okien w tej technologii zależy od konstrukcji ścian, i tak:
- w przypadku murów dwuwarstwowych o grubości 10 do 15cm z izolacją od wewnątrz miejscem montażu powinna być krawędź zewnętrzna, w której umieszczone jest ocieplenie zachodzące na ramę,
- w przypadku murów dwuwarstwowych o grubości powyżej 15cm lub murów trójwarstwowych miejscem montażu okna jest strefa ocieplenia, która mieści się nad izolacją, poza ścianą.
Na tym etapie niezbędne są wysięgniki umożliwiające precyzyjne osadzenie okna w warstwie termoizolacyjnej, co zapewnia wysoką szczelność i optymalną stabilność. Ciepły montaż wymaga też zastosowania szeregu innych akcesoriów oraz preparatów.
Akcesoria do wykonywania ciepłego montażu
Do wykonania ciepłego montażu okien wykorzystywane są wysokiej jakości preparatów, z udziałem taśm preizolacyjnych w roli głównej. Potrzebne są także je i piany poliuretanowe, które chronią przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domu. Wśród akcesoriów, z jakich korzystają profesjonaliści są także hybrydowe uszczelniacze, folie do uszczelniania złączy, profile podokienne, grunty, hermetyczne membrany i wiele innych.
Wybór środków do montażu ciepłego jest duży, ponieważ sposób osadzania okien i zabezpieczania ścian zależy od charakteru konkretnej inwestycji. Ze względu na jej złożoność, konieczność właściwego rozmieszczenia połączeń mechanicznych czy ostatecznej regulacji prace warto zlecić specjalistom z branży.