Czy warunki atmosferyczne wpływają na wydajność fotowoltaiki?

Czy warunki atmosferyczne wpływają na wydajność fotowoltaiki?

Jaki wpływ na działanie systemów fotowoltaicznych ma pogoda?

System fotowoltaiczny składa się z paneli montowanych w miejscach zapewniających największe nasłonecznienie. Najczęściej elementy umieszcza się na dachach budynków, by w ten sposób ograniczyć szansę na zacienienia i nie zajmować zbyt dużo miejsca na działkach. Absorpcja promieni słonecznych przekłada się na wydajność pracy całego systemu, dlatego istotne jest rozmieszczenie paneli w odpowiednim kierunku oraz pod zalecanym kątem nachylenia zapewniającym jak największy dostęp do słońca. Oprócz tego wpływ na efektywną produkcję energii słonecznej ma pora roku. Fotowoltaika osiąga największą wydajność w lecie. Nie znaczy to jednak, iż w innych porach roku system się nie sprawdza. W zimie system wykorzystuje nadwyżki energetyczne zgromadzone w czasie słonecznych dni, dzięki czemu nie ma możliwości, aby energii nam zabrakło.

Mitem jest też stwierdzenie, że podczas zachmurzenia system nie produkuje energii. Pochmurne niebo ogranicza absorpcję promieni słonecznych nawet do 80%, ale jej nie wyklucza. W takich dniach instalacja może być mniej wydajna, jednakże nie przerywa swojej pracy. System przestaje czerpać energię jedynie po zmroku. Ponadto, współczesne technologie zapewniają taką samą produktywność przez cały rok. Mianowicie wykorzystywanie m.in. ogniw polikrystalicznych przyczynia się do wzrostu produkcji energii w trakcie zachmurzenia, z kolei zastosowanie ogniw monokrystalicznych zwiększa absorpcję promieni podczas słonecznych dni.

Opady deszczu lub śniegu mogą obniżyć wydajność systemu fotowoltaicznego głównie poprzez zachmurzenie oraz zanieczyszczenia, które przedostają się do ogniw i obniżają jakość ich pracy. Skutecznym rozwiązaniem problemu jest jednak regularne czyszczenie paneli i zabezpieczanie ich przed działaniem związków chemicznych przenoszonych wraz z opadami. Większą odporność panele wykazują w przypadku wiatru. Z kolei realnym zagrożeniem dla systemu są burze. I choć energia elektryczna wytwarzana w urządzeniach solarnych nie zwiększa ryzyka wyładowań atmosferycznych, warto zabezpieczyć system, stosując elementy odgromowe oraz ograniczniki przepięć.

Czy temperatura ma wpływ na wydajność fotowoltaiki?

Na efektywność pracy systemu fotowoltaicznego wpływ ma przede wszystkim nasłonecznienie. Oznacza to, że panele mogą pracować wydajnie zarówno przy niższych, jak i wyższych temperaturach. Szacuje się jednak, że zbyt wysoka temperatura generuje spadek napięcia na panelach, co może mieć wpływ na mniejsze wytwarzanie energii. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku dużych mrozów. Małe wahania temperatury z kolei nie wpływają na sprawność działania paneli  i nie ograniczają absorpcji promieni słonecznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl