Jak dbać o pompy ciepła w okresie zimowym?

Jak dbać o pompy ciepła w okresie zimowym?

Czyszczenie pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, o które trzeba dbać, czyścić i zapewniać mu regularny serwis. Czyszczenie parownika powinno odbyć się raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Zalecamy wykonanie czyszczenia przez wykwalifikowanego serwisanta. Ważne jest, by przed rozpoczęciem czynności odłączyć urządzenie od zasilania prądem. W zakres czynności higienicznych wchodzi również oczyszczenie wlotu powietrza i wentylatora. Jest to niezwykle ważne, ponieważ właśnie w tym miejscu osadzają się nieczystości, które blokują właściwy przepływ powietrza. Oprócz tego podnoszą zużycie energii elektrycznej. Na wspomnianym wcześniej parowniku również gromadzi się kurz, czego skutkiem jest ograniczona możliwość przyjmowania ciepła. Lamele parownika najlepiej wyczyścić za pomocą miękkiej szczotki.

Preparaty chemiczne

Warto zaopatrzyć się w preparaty czyszcząco-myjące i regularnie spryskiwać nimi parownik. Zwykle dzieje się tak, że zaczyna się on pienić, a po pewnym czasie rozpuszcza przyklejone do urządzenia zanieczyszczenia. Należy zapoznać się z instrukcją obsługi preparatu, bo spłukanie go wodą może być zalecane lub nie. W zapewnieniu czystości pompie cieplnej przydatny będzie również środek grzybobójczy. Powinniśmy go stosować do czyszczenia tacy skroplin, ponieważ gromadzą się tam zanieczyszczenia spływające z powierzchni wymiennika. Poza tym jest to element szczególnie narażony na wilgoć i mogą się tam rozwijać drobnoustroje. 

Po zakupie pompy ciepła należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Może się okazać, że sugeruje on czyszczenie pompy dwa razy do roku. Oprócz tego warto regularnie, na przykład raz na miesiąc, obejrzeć dokładnie pompę, gdyż może się okazać, że któryś z jej elementów potrzebuje czyszczenia. Dzięki temu urządzenie będzie działało prawidłowo, nie zużywając przy tym niepotrzebnie zbyt dużej ilości energii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl