Jakie elementy wchodzą w skład zestawów solarnych?

Jakie elementy wchodzą w skład zestawów solarnych?

Zestawy solarne są wykorzystywane do pozyskiwania energii ze słońca. Cieszą się rosnącym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób, którym leży na sercu los środowiska naturalnego i oszczędności w domowym budżecie. Aby móc korzystać z niewyczerpalnych zasobów konieczne jest posiadanie odpowiednio skonstruowanej i wykonanej instalacji z kolektorami słonecznymi w roli głównej. Co wchodzi w jej skład?

Decydując się na współpracę z firmą montującą systemy solarne, inwestor nie musi martwić się o poszczególne elementy całej instalacji. Są one dobierane, dostarczane i montowane w ramach realizowanej usługi. Dobrze jednak wiedzieć, z czego składa się cała konstrukcja, choćby po to, aby w razie awarii mieć świadomość, które elementy wymagają sprawdzenia, czy wymienienia na nowe.

Podstawowa konstrukcja solarna

Konstrukcje solarne, służące do podgrzewania wody użytkowej, muszą składać się z następujących elementów:

  • kolektorów słonecznych o różnych powierzchniach,
  • podgrzewacza wody użytkowej odpowiadającego powierzchni zbiornika,
  • wysokoparametrowego płynu solarnego,
  • przeponowe naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa

Finalny kształt i wyposażenie konstrukcji zależą od indywidualnych oczekiwań inwestora. Posiadając już podstawowy zestaw solarny, który jest bazą, z  czasem można go rozbudować o dodatkowe akcesoria zwiększające komfort obsługi, np. zdalnie przez Internet. Dostępne są rozbudowy systemu w różnych kierunkach, aby współpracował z:

  • elektronicznym przepływomierzem, ułatwiając kontrolowanie natężenia przepływu glikolu, a pośrednio bilansowanie uzysków ciepła,
  • anodą bezobsługową,
  • urządzeniem podtrzymującym zasilanie elektryczne.

Możesz skorzystać z licznych opcji, usprawniających pracę zestawu solarnego. Dużo zależy od budżetu, jaki przewidujesz na inwestycję, a także indywidualnych oczekiwań względem pracy całej konstrukcji.

Akcesoria dodatkowe

Inwestor może zdecydować się na doposażenie systemu solarnego w elementy, ułatwiającego kontrolowanie jego pracy oraz parametrów. Niekiedy konieczne jest sięgnięcie po wsporniki (zalecane w przypadku zbyt płaskich dachów) czy rury do połączenia kolektorów z podgrzewaczem.

W sprzedaży są też inne części, które w razie uszkodzenia czy wyeksploatowania można wymienić na nowe. W razie zwiększonego zapotrzebowania na pobór energii można na gruncie, ścianie czy dachu umieścić dodatkowe kolektory. Wraz z nimi trzeba dokupić rury elastyczne. Dla lepszej kontroli polecane są czujniki temperatur, a także nowoczesne, łatwe w obsłudze sterowniki z wyświetlaczem cyfrowym. Ważnym elementem całej instalacji jest płyn solarny. Powinien zawierać w  składzie inhibitory, które gwarantują działanie antykorozyjne i ochronne dla długie żywotności całego systemu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl