Zestawy solarne są wykorzystywane do pozyskiwania energii ze słońca. Cieszą się rosnącym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób, którym leży na sercu los środowiska naturalnego i oszczędności w domowym budżecie. Aby móc korzystać z niewyczerpalnych zasobów konieczne jest posiadanie odpowiednio skonstruowanej i wykonanej instalacji z kolektorami słonecznymi w roli głównej. Co wchodzi w jej skład?
Decydując się na współpracę z firmą montującą systemy solarne, inwestor nie musi martwić się o poszczególne elementy całej instalacji. Są one dobierane, dostarczane i montowane w ramach realizowanej usługi. Dobrze jednak wiedzieć, z czego składa się cała konstrukcja, choćby po to, aby w razie awarii mieć świadomość, które elementy wymagają sprawdzenia, czy wymienienia na nowe.
Podstawowa konstrukcja solarna
Konstrukcje solarne, służące do podgrzewania wody użytkowej, muszą składać się z następujących elementów:
- kolektorów słonecznych o różnych powierzchniach,
- podgrzewacza wody użytkowej odpowiadającego powierzchni zbiornika,
- wysokoparametrowego płynu solarnego,
- przeponowe naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa
Finalny kształt i wyposażenie konstrukcji zależą od indywidualnych oczekiwań inwestora. Posiadając już podstawowy zestaw solarny, który jest bazą, z czasem można go rozbudować o dodatkowe akcesoria zwiększające komfort obsługi, np. zdalnie przez Internet. Dostępne są rozbudowy systemu w różnych kierunkach, aby współpracował z:
- elektronicznym przepływomierzem, ułatwiając kontrolowanie natężenia przepływu glikolu, a pośrednio bilansowanie uzysków ciepła,
- anodą bezobsługową,
- urządzeniem podtrzymującym zasilanie elektryczne.
Możesz skorzystać z licznych opcji, usprawniających pracę zestawu solarnego. Dużo zależy od budżetu, jaki przewidujesz na inwestycję, a także indywidualnych oczekiwań względem pracy całej konstrukcji.
Akcesoria dodatkowe
Inwestor może zdecydować się na doposażenie systemu solarnego w elementy, ułatwiającego kontrolowanie jego pracy oraz parametrów. Niekiedy konieczne jest sięgnięcie po wsporniki (zalecane w przypadku zbyt płaskich dachów) czy rury do połączenia kolektorów z podgrzewaczem.
W sprzedaży są też inne części, które w razie uszkodzenia czy wyeksploatowania można wymienić na nowe. W razie zwiększonego zapotrzebowania na pobór energii można na gruncie, ścianie czy dachu umieścić dodatkowe kolektory. Wraz z nimi trzeba dokupić rury elastyczne. Dla lepszej kontroli polecane są czujniki temperatur, a także nowoczesne, łatwe w obsłudze sterowniki z wyświetlaczem cyfrowym. Ważnym elementem całej instalacji jest płyn solarny. Powinien zawierać w składzie inhibitory, które gwarantują działanie antykorozyjne i ochronne dla długie żywotności całego systemu.