Różnice między panelem fotowoltaicznym a kolektorem słonecznym

Różnice między panelem fotowoltaicznym a kolektorem słonecznym

Zdarza się, że pojęcie panel fotowoltaiczny jest używane zamiennie z określeniem kolektor słoneczny. Czy słusznie? Choć obydwa elementy związane są z funkcjonowaniem elektrowni przydomowych gromadzących i przetwarzających energię słoneczną, to zasadniczo pełnią inne role. Instalacja fotowoltaiczna pozwala gromadzić prąd i wykorzystywać go na różne sposoby, częściowo uniezależniając się od zewnętrznych dostawców mediów. Z kolei kolektory słoneczne służą głównie do ogrzewania wody – tak pozyskanej energii nie można zbierać na zapas.

Panel fotowoltaiczny

W przypadku instalacji fotowoltaicznych mamy do czynienia z pozyskiwaniem energii ze słońca. Jest ona gromadzona, a następnie wykorzystywana do produkcji prądu o napięciu 0,5V. Do tego potrzebne jest odnawialne źródło energii produkowane przez ogniwa fotowoltaiczne zbudowane głównie z krzemu. To właśnie jednostki krzemu chłoną słońce, a przepływająca energia powoduje ruch elektronów.

Kolektor słoneczny

W przeciwieństwie do panelu fotowoltaicznego, kolektory nie gromadzą energii słonecznej. Zajmują się wyłącznie jej przetwarzaniem na potrzeby ogrzania bieżącej wody użytkowej. Absorbery znajdują się w instalacji fotowoltaicznej wykorzystują słońce, aby za pośrednictwem wody lub innego niezamarzającego medium transportować ją do zasobnika.

Różnice między systemami

Podsumowując, różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi polega na tym, że pierwsze gromadzą i produkują energię ze słońca. Drugie „tylko” produkują energię. Ponadto:

  • Fotowoltaika jest montowana na dachu lub na ziemi – w zależności od stopnia nasłonecznienia terenu. Kolektory słoneczne są instalowane tylko na dachu w odległości nie mniejszej niż 3 metry od ziemi.
  • Energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych można magazynować, a nawet odsprzedawać do elektrowni, podczas gdy kolektory produkują energię wystarczającą do bieżącego zużycia.
  • Koszt instalacji fotowoltaiki jest o kilka/kilkanaście tysięcy wyższy niż solarów, ale zwraca się szybciej i służy na dłużej.

Systemy fotowoltaiczne są bardziej rozbudowane. Oprócz paneli cała konstrukcja składa się też z inwertera lub falownika, licznika, okablowania, akumulatora. Często inwestorzy decydują się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z innymi, np. siecią elektroenergetyczną. Przed podjęciem finalnej decyzji o tym, jaki system wybrać warto określić swój budżet, oczekiwania względem inwestycji, a także sprawdzić potencjał działki (stopień nasłonecznienie, ekspozycję i spadek dachu).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl